İnternetteki
En Kapsamlı
Hadis Arama Motoru
Hadisler Ana Sayfasına Geri Dön

Giyecek Konulu Hadisler


7019-)  Ubade İbnu's-Samit radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam bir şemle (car) içerisinde namaz kıldı. Car, (bedeninden düşmesin diye) onu bağlamıştı."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7020-)  Hz.Aişe anlatıyor: "Ben Resûlullah aleyhissalatu vesselam'ın bir kimseye sövdüğünü ve kendisi için bir elbise dürüldüğünü görmedim."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7021-)  Hz.Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam yün elbise, yamalı ayakkabı ve cidden sert mi sert elbise giydi."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7022-)  İbnu Ömer radıyallahu anhuma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam Hz. Ömer'in üzerinde bembeyaz bir gömlek görmüştü. "Bu elbisen yıkandı mı, yeni mi?" diye sordu. Hz. Ömer: "Hayır (yeni değil), yıkanmıştır!" dedi. Aleyhissalatu vesselam (ona): "Yeniyi giy(esin), hamdedici olarak yaşa(yasın) ve şehit olarak öl(esin)!" buyurdular."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7023-)  Hz.Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam şu iki kıyafetı yasakladı: İştimal-i samma (elleri de dahil, vücudunu tek bir elbise ile sıkıca sarmak) ve fercini semaya açmış vaziyette kabaların üzerinde oturup bacakları dikerek tek bir elbiseye sarınmak."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7024-)  Ubade İbnu's-Samit radıyallahu anh anlatıyor: "Bir gün Resûlullah aleyhissalatu vesselam yanımıza geldi. Üzerinde kolları dar, yün, rumi bir cübbe vardı. Bize onun içerisinde namaz kıldırdı. Aleyhissalatu vesselam'ın üzerinde bundan başka bir giyecek yoktu."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7025-)  Selman el-Farisi radıyallahu anh anlatıyor: "(Bir gün) Resûlullah aleyhissalatu vesselam abdest almıştı. Üzerindeki yün cübbeyi çevirip onun (iç kısmı) ile yüzünü sildi."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7026-)  Ebu'd-Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Mescidlerde olsun, kabirlerde olsun Allah Teala hazretlerini ziyarette giydiğiniz en güzel elbise beyazdır."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7027-)  Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kim izarını kibirle yerde sürürse, Allah Kıyamet günü ona (rahmet nazarıyla) bakmaz." Ravi (Atiyye) der ki: "Sonra ben, Balat'da İbnu Ömer'e rastladım. Ebu Sa'id'in Resûlullah aleyhissalatu vesselam'dan yaptığı rivayeti hatırladım. Eliyle kulağına işaret ederek dedi ki: "Bunu şu kulaklarım da işitti ve kalbim ezberleyip zaptetti."

Kaynak:  

Konu:  Giyecek


7028-)  Muğire İbnu Şu'be radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ey Süfyan İbnu Sehl, izarını (topuklarından aşağı) sarkıtma! Çünkü Allah Teala hazretleri, izarını (topuklardan) aşağı sarkıtanı sevmez!"

Kaynak:  

Konu:  Giyecek

 001   002   003 
İnşirah Suresi okumak ister misiniz.

İletişim - Hakkımızda